Výstava Martina Šulíka 2010

Evanielicky kostol & Cintorín
18. januára 2018
VÝSTAVA LIŠOV 2011 – MACKO
18. januára 2018

Výstava Čarbanice – režiséra Martina Šulíka dopadla veľmi dobre a aj ten „dáždik“ patril k tomu :). Tešíme sa na budúce.

 

Poďakovanie patrí všetkým ktorí sa na organizácii tejto výstavy podieľali, ale najme.

– Ferovi Liptákovi a celej jeho rodine.

– Martinovi Šulíkovi a Peťovi Kostroňovi 

– dobrovoľníkom z ReaTea (Palo a Vierka, Klaudia a Rado, Erika a Lubos, Nešo, Tibor, Lukáš, suseda Anka, Lenka a Zuzka atd.) 

– Obecnému úradu Lišov

– Evanjelickému zboru v Lišove

– Občianskemu združeniu Lišovan – za filmový zážitok 

– spol. Validus s.r.o – za technickú podporu 

– Lišovská krčma – za kofolu

– Agentúre MANA s.r.o – za živú hudbu

 

Odkazy na media:

TASR:

LIŠOV: Výstavu obrázkov M. Šulíka v lišovskej stodole uviedol M. Labuda

Lišov 5. septembra (TASR) – Malá dedinka Lišov v okrese Krupina sa stala cez víkend dejiskom stretnutia viacerých známych slovenských umelcov. Bolo ich tam dokonca viac ako na niektorých okázalých podujatiach v našom hlavnom meste. Prilákala ich výstava obrázkov režiséra Martina Šulíka, ktorú v stodole evanjelickej fary pripravili jeho priatelia a lišovskí chalupári – scénograf a výtvarník Fero Lipták a lokálpatriot Ľuboš Lupták.

„O tom, že Martin (Šulík) je aj výborný kresliar, vie len málokto,“ povedal TASR Lipták. „Obrázky akoby do seba uzavretých postáv však v mnohom odkrývajú práve jeho povahu,“ pripomenul.

Na výstavu do regiónu Hontu prišli napríklad aj spisovateľ Dušan Dušek, výtvarník Juraj Čutek, filmový producent Rudolf Biermann, speváčka a herečka Szidi Tobias, či herec Marián Labuda, ktorý pochádza z neďalekých Hontianskych Nemiec. Ten dokonca priateľovi režisérovi výstavu vtipne uviedol.

Výstavy osobností slovenského filmu, ktoré začal tandem Lipták – Lupták organizovať v dedine v roku 2008, si získali veľkú obľubu. Vlani na obrázky Liptáka a Čuteka prišlo takmer 200 ľudí, tento rok aj napriek vytrvalému dažďu ich bolo asi 150. Návštevníci boli väčšinou prekvapení jedinečnou atmosférou a netradičným dedinským prostredím. Organizátori by chceli preto aj kvôli tomu v podujatí pokračovať.

Ako hovoria miestni, Lišov je dedinka ležiaca Pánu Bohu za chrbtom. Dnes má iba 250 obyvateľov, no jeho história je pomerne bohatá. Obec sa spomína už v rokoch 1235 – 1270 ako zemiansky majetok. V 16. storočí patrila hradu Levice, v 17. storočí Pálffyovcom, v 18. storočí Esterházyovcom. V roku 1554 ju prepadli Turci. V roku 1715 mala mlyn a 76 domácností, o sto rokov neskôr 33 domov a 197 obyvateľov. Zaoberali sa hlavne poľnohospodárstvom a vinohradníctvom.

V strede obce sa dnes nachádza pomník padlým sovietskym vojakom pri oslobodzovaní obce. Je to údajne prvý pomník postavený v Československu po vojne.

Ďalšou zaujímavosťou je mierne mineralizovaný prameň v dolnej časti obce, v minulosti využívaný hlavne na pranie.

UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe fotoreportáž a videozáznam.

jop zll

odkaz: http://www.tasr.sk/

TA3:

odkaz:  http://www.ta3.com/sk/reportaze/161172_carbanice-martina-sulika