Vystava Fera Liptaka a Juraja Cuteka 2009

Výstava Fero Lipták Kameň na kameni 2015
18. januára 2018
Výstava Fera Liptáka a jeho hostí 2011
18. januára 2018
Na vernisáž do stodoly prišli ľudia z celého Slovenska
Vernisáž si nenechali ujsť ani spisovateľ Dušan Dušek, režisér Martin Šulík či producent Rudolf Bierman.
Aj malé, neznáme miesta sa môžu stať centrom stretnutia umelcov a ich obdivovateľov. Cez víkend sa takto v stodole Fera Liptáka a v priestoroch evanjelickej fary v obci Lišov v okrese Krupina zišlo približne 200 priaznivcov umenia z celého Slovenska. Svoje obrazy a objekty tam vystavovali výtvarník Fero Lipták a sochár Juraj Čutek.
Okrem hlavných protagonistov má hlavnú zásluhu na neobvyklom podujatí tamojší lokálpatriot Ľuboš Lupták. Už minulý rok zorganizoval v neďalekých pieskovcových pivniciach výstavu Liptákových obrazov. Krásne jesenné počasie, čistá príroda a veľký záujem ľudí ho presvedčili, že v netradičnom podujatí treba pokračovať. Tento rok usporiadali výstavu v priestoroch stodoly a po dohode s tamojšími evanjelikmi aj v priestoroch krásnej evanjelickej fary. Tieto miesta spájal "most slávy", ponad vyschnutý prítok lišovského potoka. Na vernisáži sme stretli napríklad spisovateľa Dušana Dušeka, režiséra Martina Šulíka, či producenta Rudolfa Biermana. So svojim malým synom prišiel aj organizátor koncertov v Bratislave Pavol Maruščák. "Umelci ma oslovili pomôcť pri propagácii. Som prekvapený, aké je tu nádherne," povedal TASR.
Ako hovoria miestni, Lišov je dedinka ležiaca Pánu Bohu za chrbtom. Dnes má iba 250 obyvateľov, no pomerne bohatú históriu. Spomína sa už v rokoch 1235 1270 ako zemiansky majetok. V 16. storočí patrila hradu Levice, v 17. storočí Pálffyovcom, v 18. storočí Esterházyovcom. V roku 1554 ju prepadli Turci. V roku 1715 mala mlyn a 76 domácností, o sto rokov neskôr 33 domov a 197 obyvateľov. Zaoberali sa hlavne poľnohospodárstvom a vinohradníctvom. V strede obce sa dnes nachádza pomník padlým sovietskym vojakom pri oslobodzovaní obce. Je to údajne prvý pomník postavený v Československu po vojne. Ďalšou zaujímavosťou je mierne mineralizovaný prameň v dolnej časti obce, v minulosti využívaný hlavne na pranie.
autor: tasr nedeľa 4. 10. 2009 13:06 | Copyright © TASR 2009 Text upravil: Ľuboš Ľupták

zdroj článku a videa: SME

"